Sectorul CIVES
 
 

Întrebări despre 22 decembrie 1989 Bucureşti

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Întrebări despre 22 decembrie 1989 Bucureşti

Mesajde Marius » Sâm Mai 27, 2006 8:50 pm

Încerc să-mi continui recenzia la "Istoria loviturilor de stat vol. IV (II)" de Alex Stoenescu. În problemele legate de Bucureşti am nevoie de informaţii de la revoluţionarii bucureşteni, de aceea rog forumiştii care se consideră competenţi să răspundă întrebărilor mele.
Pentru început, legat de ziua de 22 decembrie 1989 la Bucureşti, aş vrea să ştiu:
- cînd (la ce oră) a avut loc fraternizarea armatei cu demonstranţii? Cum s-a întîmplat această fraternizare.
- Stoenescu scrie (pag. 428): "Într-un cartier al Bucureştilor - Vitan-Bîrzeşti - trupele au deschis foc la apariţia masei de muncitori". Aţi auzit de aşa ceva, puteţi confirma? Dacă da, cîte victime au fost acolo?

Sînt utile şi răspunsuri cu trimiteri bibliografice la cărţi care au tratat acest subiect.

Amintesc că am mai pus întrebări şi despre ziua de 21 decembrie 1989 la Bucureşti: viewtopic.php?t=261
Singurul care a dat nişte răspunsuri a fost dl. Mihăescu, aş ruga şi alţi forumişti care au participat la revoluţia din Bucureşti să facă un efort şi să răspundă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Întrebări despre 22 decembrie 1989 Bucureşti

Mesajde Nica Leon » Mar Oct 16, 2007 1:01 pm

Marius scrie:Încerc să-mi continui recenzia la "Istoria loviturilor de stat vol. IV (II)" de Alex Stoenescu. În problemele legate de Bucureşti am nevoie de informaţii de la revoluţionarii bucureşteni, de aceea rog forumiştii care se consideră competenţi să răspundă întrebărilor mele.
Pentru început, legat de ziua de 22 decembrie 1989 la Bucureşti, aş vrea să ştiu:
- cînd (la ce oră) a avut loc fraternizarea armatei cu demonstranţii? Cum s-a întîmplat această fraternizare.

NU. Am povestit cum am luat tancurile, cu care am spart cordoanele militare, ajungînd astfel la sediul C.C. Alte dizertaţii sînt numai balivernele scornite de nişte bestii.
Armata am subordonat-o aşa cum am povestit deja. Tocmai de aceia nu sînt scoase jurnalele de operaţii şi casetele cu înregistrările telefoanelor din C.C.

- Stoenescu scrie (pag. 428): "Într-un cartier al Bucureştilor - Vitan-Bîrzeşti - trupele au deschis foc la apariţia masei de muncitori". Aţi auzit de aşa ceva, puteţi confirma? Dacă da, cîte victime au fost acolo?

Asta a fost antrenat să bată cîmpii. Eu nu am auzit încă, de la cineva credibil, că aşa ar fi fost, mai ales că atunci aveam un şantier chiar pe Vitan Bîrzeşti, foarte aproape de unitatea de pompieri şi cea de tancuri.

Sînt utile şi răspunsuri cu trimiteri bibliografice la cărţi care au tratat acest subiect.

Amintesc că am mai pus întrebări şi despre ziua de 21 decembrie 1989 la Bucureşti: viewtopic.php?t=261
Singurul care a dat nişte răspunsuri a fost dl. Mihăescu, aş ruga şi alţi forumişti care au participat la revoluţia din Bucureşti să facă un efort şi să răspundă.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009