Sectorul CIVES
 
 

Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde Marius » Sâm Sep 12, 2009 1:44 am

În 9 septembrie în Senatul României s-a discutat propunerea senatorului Laurenţiu Coca de a se include în legea 341/2004 a revoluţionarilor şi minerii care s-au revoltat în Valea Jiului în 1977 şi în Motru în 1981.

Dezbaterile le puteţi vedea la http://85.120.47.74/article-09-09-2009-130806.html (de la minutul 16 la minutul 48). Propunerea a fost respinsă. S-a făcut sugestia să se facă pe acest subiect o lege separată.

Îl ştiu pe domnul Dobre (pomenit de altfel în timpul dezbaterilor ca un "prosper om de afaceri din Suedia") scîrbit de existenţa legii 341/2004, mă întreb de ce nu şi-a exprimat public revolta faţă de această tentativă de a pîngări mişcarea din 1977 din Valea Jiului prin acordarea de drepturi materiale participanţilor.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Sâm Sep 12, 2009 1:51 am

Pe acest forum am avut şi o dezbatere mai amplă despre comparaţia între Revoluţia din 1989 şi alte mişcări contestatare la viewtopic.php?t=1019
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde C. Dobre » Dum Feb 07, 2010 1:34 pm

Raspund cu intarziere pentru ca de ceva timp incoace citesc destul de rar acest forum.

Mioc Marius a scris:
În 9 septembrie în Senatul României s-a discutat propunerea senatorului Laurenţiu Coca de a se include în legea 341/2004 a revoluţionarilor şi minerii care s-au revoltat în Valea Jiului în 1977 şi în Motru în 1981.

Dezbaterile le puteţi vedea la http://85.120.47.74/article-09-09-2009-130806.html (de la minutul 16 la minutul 48). Propunerea a fost respinsă. S-a făcut sugestia să se facă pe acest subiect o lege separată.

Îl ştiu pe domnul Dobre (pomenit de altfel în timpul dezbaterilor ca un "prosper om de afaceri din Suedia") scîrbit de existenţa legii 341/2004, mă întreb de ce nu şi-a exprimat public revolta faţă de această tentativă de a pîngări mişcarea din 1977 din Valea Jiului prin acordarea de drepturi materiale participanţilor.


N-am avut nici-un habar de aceasta initiativa parlamentara, dar sa-mi ceri dumneata, dle Mioc, sa-mi exprim indignarea publica depaseste cu mult limitele bunului simt. Tocmai dumneata care profiti de pe spinarea bietilor romani? Mare tupeu ai domnule! Cum adica, un trantore sa-mi ceara mie sa-mi strig demnitatea in public? Eu m-am declarat "scarbit" de existenta legii 341/2004 care face aplicare doar la cei ca dumneata si nu la cei raniti si rudele celor ucisi!?

Spre deosebire de dumneata, prosperitatea mea este DOAR a mea si NU o datorez nimanui si nici nu mi-am castigat-o pe spinarea celor multi, romani nevoiasi si saraci. Cinismul dumitale e mai mult decat injurios si scrabos. Mai adaug doar faptul ca tupeul dumitale este identic cu cel al nerusinatilor si trantorilor, de trista amintire, "comunisti revolutionari ilegalisti".
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde Marius » Dum Feb 07, 2010 7:43 pm

C. Dobre scrie:Raspund cu intarziere pentru ca de ceva timp incoace citesc destul de rar acest forum.

N-am avut nici-un habar de aceasta initiativa parlamentara, dar sa-mi ceri dumneata, dle Mioc, sa-mi exprim indignarea publica depaseste cu mult limitele bunului simt. Tocmai dumneata care profiti de pe spinarea bietilor romani? Mare tupeu ai domnule! Cum adica, un trantore sa-mi ceara mie sa-mi strig demnitatea in public? Eu m-am declarat "scarbit" de existenta legii 341/2004 care face aplicare doar la cei ca dumneata si nu la cei raniti si rudele celor ucisi!?

Spre deosebire de dumneata, prosperitatea mea este DOAR a mea si NU o datorez nimanui si nici nu mi-am castigat-o pe spinarea celor multi, romani nevoiasi si saraci. Cinismul dumitale e mai mult decat injurios si scrabos. Mai adaug doar faptul ca tupeul dumitale este identic cu cel al nerusinatilor si trantorilor, de trista amintire, "comunisti revolutionari ilegalisti".


Domnule Constantin Dobre, insultele la care recurgi sînt o modalitate de a evita subiectul. Este de altfel stilul dumitale să foloseşti insulte în locul argumentelor.
Îmi explici cum anume eşti scîrbit doar de cei ca mine şi nu de cei răniţi, cînd şi eu am calitatea de rănit în revoluţie?

Nu ţi se pare că eşti cam tupeist spunînd că prosperitatea ta nu o datorezi nimănui, după ce ai o condamnare penală pentru furt din banii ambasadei române de la Londra? viewtopic.php?f=21&t=1025
De fapt îţi datorezi prosperitatea inclusiv unora ca mine care în 1989 au acţionat eficient pentru răsturnarea lui Ceauşescu. Asta ţi-a dat ţie posibilitatea să pleci în Anglia (pe lîngă ajutorul lui Virgil Măgureanu, desigur).
Vezi - asta e deosebirea dintre 1989 şi 1977. Noi, cei din 1989, nu am pălăvrăgit despre hai să-l dăm jos pe Ceauşescu, nu am complotat pentru asta, ci chiar l-am dat jos.
Iar voi, în 1977, aţi început cu "jos Ceauşescu" şi aţi isprăvit cu lozinca "Ceauşescu şi minerii!". Nu numai că rezultatele mişcării voastre au fost ZERO, dar nici nu aţi intenţionat să aveţi alte rezultate decît cele legate strict de interesele voastre. Nu aţi avut nici o revendicare în folosul celor din Timişoara, de pildă, în timp ce în 1989 "Timişoara nu a făcut revoluţie pentru salarii mai mari sau pentru avantaje materiale" (citat din punctul 9 al Proclamaţiei de la Timişoara).
Miron Cozma, în 1990, a dobîndit ziua de muncă de 6 ore pentru mineri, adică exact ceea ce cerea Dobre în 1977, iar apoi minele s-au închis fiindcă din punct de vedere economic măsura nu se putea susţine.

Eu bănuiesc că în spatele multor atacuri împotriva Legii 341/2004 se află sindromul "sînt acri strugurii". Presa braşoveană începuse o serie de comentarii despre anticomuniştii "autentici" din 1987 puşi în contrast cu revoluţionarii din 1989 (inclusiv cu idei de tipul novembriştii, care "merită cu prisosinţă" drepturi "să nu se bage în oala cu tărîţe a celor cu certificat de revoluţionar" http://www.monitorulexpres.ro/?mod=moni ... s_id=58422 ). Rezultatul: s-a schimbat legea 341/2004 ca să-i includă şi pe braşovenii din 1987.
După aia, începe Dobre din '77 să se arate scîrbit de legea 341/2004 şi aud, exact cum am anticipat (ca şi în 1989, eu am capacitatea de a anticipa evenimentele politice), de iniţiativa legislativă de a-i include pe greviştii mineri din '77 în legea 341/2004. Bănuiala că e vorba de aceeaşi făţărnicie ca şi în cazul novembriştilor apare firesc, dar am vrut ca domnul Dobre să ne arate că aici nu e făţărnicie, ci dînsul e consecvent în atitudini. Domnul Dobre nu doreşte să arate asta. Treaba lui.

Pînă la urmă îi înţeleg enervarea, omul suferă că legea cu Valea Jiului a fost respinsă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde C. Dobre » Dum Feb 07, 2010 11:18 pm

Mioc Marius a scris:
Nu ţi se pare că eşti cam tupeist spunînd că prosperitatea ta nu o datorezi nimănui, după ce ai o condamnare penală pentru furt din banii ambasadei române de la Londra?


Vorbe goale, dle Mioc. Ai uitat sa si dovedesti, ori asta e cu totul altceva. Si-ti mai zic sa fii putin mai atent si responsabil cu denigrarile publice la adresa mea pentru ca s-ar putea chiar sa te bag in seama in una din curtile de justitie; nu e o amenintare ci doar un sfat gratuit.
Nu eu trebuie sa-mi justific prosperitatea ci dumneata, profitor si mancator de fonduri publice gratuite. Si apropo de legea 341/2004, dumneata ai statutul doar de profitor (ai profitat de acea lege pentru a-ti cladi prosperitatea) si nu de merit pentru fapte individuale deosebite, de exceptie. Una e sa profiti si cu totul altceva sa meriti ceva. Te mai numesti profitor si pentru faptul ca pentru ce-ai patit dumneata ai fost si continui, probabil, sa fii despagubit de justitie prin insusirea unei parti din pensia unui fost securist-sef al jud Timis. Odata cu hotararea justitiei de compensare a dumitale, repet, pentru ce-ai facut in decembrie 1989, ai fi putut opta pentru a renunta la beneficiile legii 341; n-ai facut-o si atunci cum astfel ai putea fi numit decat profitor fara nici-un dram de moralitate?

Îmi explici cum anume eşti scîrbit doar de cei ca mine şi nu de cei răniţi, cînd şi eu am calitatea de rănit în revoluţie?


Ranit cumva prin impuscare? Sau cumva pentru 'bataile' primite atunci cand ai fost retinut in dec 1989? Ei, daca-i asa, atunci trebuie sa si dovedesti ca ai fost batut atat de rau incat ti-au ramas rani adanci (rani - de la ranit) avand nevoie de spitalizari si tratament medicamentos pentru vindecare; adica CERTIFICATE MEDICALE si nu ADEVERINTE din care sa rezulte ...
Cred ca a venit momentul sa-ti fie analizata si calitatea de "batut" in timpul detentiei din dec 1989. Voi reveni cu acea analiza a ceea ce sustii dumneata aici: http://mariusmioc.wordpress.com/about/
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde C. Dobre » Dum Feb 07, 2010 11:49 pm

Imi cer scuze si rectific:

Cred ca a venit momentul sa-ti fie analizata si calitatea de "batut" in timpul detentiei din dec 1989. Voi reveni cu acea analiza a ceea ce sustii dumneata aici: http://timisoara.com/newmioc/5.htm
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde Marius » Lun Feb 08, 2010 4:23 am

C. Dobre scrie:Imi cer scuze si rectific:
Cred ca a venit momentul sa-ti fie analizata si calitatea de "batut" in timpul detentiei din dec 1989. Voi reveni cu acea analiza a ceea ce sustii dumneata aici: http://timisoara.com/newmioc/5.htm


Fiindcă există deja pe acest forum nişte teme de discuţie legate de activitatea mea în revoluţie (tot de dumneata deschise), o să te rog să postezi analiza pe care vrei s-o faci la una din acele teme. Aici se discută doar despre oportunitatea includerii evenimentelor din Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor. Observ că ai ocolit acest subiect; m-ai înjurat pentru tupeul de a-ţi cere să-ţi expui poziţia în această problemă, fiindcă nu sînt destul de nobil să am dreptul să am asemenea pretenţii de la tine, ai spus că tu n-ai luat bani pe asemenea tip de lege (normal, dacă legea n-a fost aprobată), dar nu ţi-ai spus poziţia fără echivoc.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde C. Dobre » Lun Feb 08, 2010 11:23 am

Mioc scrie: m-ai înjurat pentru tupeul de a-ţi cere să-ţi expui poziţia în această problemă, fiindcă nu sînt destul de nobil să am dreptul să am asemenea pretenţii de la tine


Da, intr-adevar aici e vorba DOAR de tupeu nemarginit si nici vorba de vreo noblete din partea dumitale. Un suflet schimonosit si macinat de razbunari, ranchiune, invidii si narcisism cat cuprinde, NU poate avea nici-o urma de noblete!

Mioc scrie: ai spus că tu n-ai luat bani pe asemenea tip de lege (normal, dacă legea n-a fost aprobată), dar nu ţi-ai spus poziţia fără echivoc.


Vezi ca stii sa te privesti in oglinda si sa-ti raspunzi singur: pe o lege neaprobata nu pot fi luati bani! "Normal", nu?
Aaaa, daca asemenea tip de lege ar fi aprobata, ce-as face eu? Hai, dle Mioc, ca nu te mai afli la varsta copilariei cand poti pune o multime de intrebari bazate pe PREZUMTIA "daca": "daca ar fi asa?"; "dar daca nu ar fi asa, ce s-ar intampla?"; "daca n-ar exista daca, ar mai fi vorba de parca?"; "ar putea daca sa fie in aceeasi barca cu parca?" etc. Si cum dumneata cam de multa vreme NU te mai afli la varsta copilariei, imi permit luxul de a te lasa sa "lesini" de curiozitate.
Iata ca mi-am "spus pozitia fara echivoc"!
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Valea Jiului 1977 şi Motru 1981 în legea revoluţionarilor?

Mesajde Nica Leon » Mie Noi 10, 2010 10:45 am

Azi am gasit acest topic.
Am ferma convingere ca nici minerii nu vor putea demonstra vreodata ca actiunile lor, revendicative, din 1977 sau din 1981, ar fi avut o cit de mica contributie in a ma determina pe mine sa declansez lupta pentru rasturnarea odioasei dictaturi comuniste, in 21 Decembrie 1989.
In rest, cred ca o astfel de modificare nefericita, la nedreapta Lege nr. 341/2004, nu ar avea absolut nici o legatura cu realitatea, cu adevarul, cu dreptatea sau cu nescrisele norme ale bunului simt.
Dar, cum Romania este o tara locuita de tembeli, nu ma mai mira absolut nimic.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Joi Noi 11, 2010 3:06 pm, modificat 1 dată în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009