Sectorul CIVES
 
 

Preschimbarea certificatelor de revoluţionar

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 27, 2008 6:34 am

Marius scrie:Legat de Dumitru Dincă, din care motiv apreciaţi că nu este revoluţionar autentic? Eu văd 2 motive posibile:
1. Nu a fost prezent la baricada din 21 decembrie din Bucureşti, relatările contrare sînt mincinoase
2. Baricada din 21 decembrie este un fenomen marginal, care nu poate fi încadrat în adevărata revoluţie

Care din aceste două variante (sau o eventuală a treia variantă) o susţineţi dumneavoastră?


1. Daca veti citi scrierile postate de Dinca pe acest site, in special cea in care sustine ca atunci cind a venit el in Piata Universitatii, la 14.30', si-a asumat conducerea Revolutiei, va veti convinge si singur.
Daca nu ar fi fost stearsa replica mea la astfel de ineptii,ati fi avut intocmai argumentele mele, care sint multe.
2. Intr-adevar, chestia cu baricada este doar o bagatela, de care se agata insa numai cei care nu au ce spune.
3. Dinca, ca multi altii, este doar un profitor al Revolutiei facuta de altii, de care au inteles sa se foloseasca din plin. Daca Romania ar fi avut revolutionari ar fi fost un stat de drept, ceea ce ar fi fost mai mult decit suficient ca si Dinca sa stea la puscarie pentru foloasele necuvenite dobindite ilegal pe seama Revolutiei. Una dintre infractiuni este si cea comisa prin care si-a facut fiul "revolutionar cu merite deosebite" desi respectivul nu a participat la Revolutie.
Un revolutionar autentic nu comite asemenea fapte reprobabile.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 27, 2008 6:29 pm

Asa zisa preschimbare a certificatelor de "revolutionar este o jalnica mascarada, fiind de fapt o grava ilegalitate, prin care se dovedeste inca o data ca acest stat nu este unul de drept, liber si cu respect fata de dreptate, de adevar, cu un stat sugrumat de infractori, care desigur nu pot avea nici cel mai mic respect pentru demnitatea clamata si in pingarita Constitutia Romaniei.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Preschimbarea certificatelor de revoluţionar

Mesajde Marius » Vin Mai 14, 2010 10:18 pm

- SSPR şi-a schimbat opinia în cazul Sorin Oprescu. Spitalul din Bucureşti - obiectiv de importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar? http://mariusmioc.wordpress.com/2010/05 ... totalitar/
- 1037 noi luptători în revoluţie aprobaţi de CPRD într-o singură şedinţă, la spartul tîrgului http://mariusmioc.wordpress.com/2010/05 ... -tirgului/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009